Menu Zamknij
BUDUJEMY REKORDOWO DUŻO MIESZKAŃ
 
W całej Polsce domów i mieszkań w budowie było aż 26 232, czyli o 21,6 proc. więcej niż przed rokiem. Takiego wyniku GUS nie odnotował jeszcze nigdy (dane są zbierane od 2005 roku).
 
CENY MIESZKAŃ SĄ NAJWYŻSZE W HISTORII 
 
Jak podał Narodowy Bank Polski, w III kwartale 2020 r. w aż 11 miastach odnotowano rekordowo wysokie średnie ceny nowych mieszkań. W Warszawie cena za metr kwadratowy po raz pierwszy w historii przebiła barierę 10 000 zł.
 
POLACY ZAWIESILI SPŁATĘ 1,02 MLN KREDYTÓW
 
Jak wynika z danych BIK, do końca września 2020 r. ogromna liczba Polaków skorzystała z wprowadzonej przez banki możliwości zawieszenia spłaty rat kredytu.
 
UŻYWANE MIESZKANIE KOSZTOWAŁO 108 ŚREDNICH PENSJI
 
Według Expander Advisors w II kwartale 2020 r. trzeba było odłożyć w całości aż 108 średnich pensji, żeby kupić 50-metrowe mieszkanie z rynku wtórnego w którymś z największych miast Polski. Był to najgorszy wynik od 2013 roku.
 
GMINY PRAKTYCZNIE PRZESTAŁY BUDOWAĆ MIESZKANIA
 
Od stycznia do września gminy w Polsce rozpoczęły budowę zaledwie 320 lokali komunalnych. Dla porównania deweloperzy i inwestorzy indywidualni ruszyli w tym czasie z budową 164,6 tys. lokali.
 
POLACY RZUCILI SIĘ BUDOWAĆ DOMY I POBILI REKORD
 
Padł rekord – w naszym kraju rozpoczęto budowę aż 8902 domów. To najwyższy miesięczny wynik w historii gromadzenia danych przez GUS. Polacy uzyskali też we wrześniu pozwolenia na budowę kolejnych 9485 domów, co było drugim najlepszym wynikiem w historii.
 
BUDOWA DOMU PODROŻAŁA, ALE MNIEJ NIŻ W 2019
 
Za wybudowanie metra kwadratowego domu płaciło się w październiku 2020 r. średnio 3943 zł. Od stycznia do końca października 2020 r. koszty budowy domu wzrosły średnio o 3,6 proc. (stan deweloperski).
 
WZROSŁA POPULARNOŚĆ OGRÓDKÓW, BALKONÓW I TARASÓW
 
Jak wykazało badanie firmy Cordia Polska, w lipcu 2020 r. aż 85 proc. ankietowanych stwierdziło, że posiadanie własnego ogródka stało się dla nich ważniejsze niż przedtem.
 
PROGRAM MIESZKANIE PLUS NADAL PRAKTYCZNIE STAŁ W MIEJSCU
 
Program Mieszkanie Plus miał zapewnić Polakom 100 tys. nowych mieszkań.
Według stanu na czerwiec 2020 r. w ramach tzw. rynkowej części programu wybudowano 1017 mieszkań, a 2077 było w budowie.
 
DŁUŻNICY PRZESTALI SIĘ BAĆ EKSMISJI I LICYTACJI MIESZKANIA 
 
Tarcza 3.0 wprowadziła przepisy, zgodnie z którymi w czasie trwania stanu epidemii komornicy nie mogą eksmitować dłużników z lokali mieszkalnych. Nie dotyczy to tylko osób stosujących przemoc domową, które wciąż mogą być eksmitowane.
 
Źródło: polskatimes.pl